|
| Series | VB connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Standard | CSA, UL |
| Pitch | 5.08 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12 |
| Current rating | 7 A AC/DC (AWG #18) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 22 , # 20 , # 18 0.33 mm2 to 0.83 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.7 mm to φ 3 mm |