|
| Series | NSH connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Outer), Secure lock (Center) |
| Standard | UL |
| Pitch | 1 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 |
| Current rating | 1 A AC/DC (AWG #28) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 100 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 32 , # 30 , # 28 0.032 mm2 to 0.08 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.4 mm to φ 0.8 mm |
| Remarks | Potting type header available Wire-to-Wire Adapter available |